bukmacherskie zakłady sportowe

Wyznaczniki sportów ekskluzywnych

Sporty luksusowe i sporty ekskluzywne są powszechnie znane, ale nie powszechnie dostępne. Co decyduje o tym, czy dana gra lub też zabawa jest ekskluzywna czy też inkluzywna? Jakie czynniki mają na to wpływ? Przede wszystkim wspomniana już na wstępie dostępność.

Nie bez powodu znacznie więcej osób gra w piłkę nożną niż w golfa, co wiąże się nie z samym poziomem rozrywki, ale chociażby dostępnością pól golfowych w porównaniu do boisk piłkarskich. Tych drugich jest zdecydowanie więcej.

Niska dostępność ma wpływ na luksusowość danej rozgrywki. Kolejny aspekt to cena sprzętu.

Co logiczne, im droższy sprzęt, tym mniej chętnych, którzy mogą pozwolić sobie na wydatki liczone w tysiącach. Tutaj po raz kolejny na myśl przychodzi piłka nożna, gdzie za piłkę może robić nawet kamień, a za bramkę dwie umiejętnie rozstawione butelki.

Trochę wyobraźni wystarcza, żeby zorganizować boisko i futbolówkę. W przypadku sportów luksusowych, takich jak na przykład polo – jest to w zasadzie niemożliwe.

Sporty ekskluzywne to także gry i zabawy, które wymagają specjalnych umiejętności i predyspozycji, które nie każdy posiada i przez to nie jest w stanie wziąć udziału w zabawie. Ich ekskluzywność polega na tym, że dopuszczone są do nich tylko osoby posiadające na przykład odpowiednią wydolność czy też umiejętności manualne.

Do sportów ekskluzywnych zaliczamy takie rozgrywki jak gra w golfa, wyścigi konne, iron man czy też polo. Wszystkie z nich cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród osób zamożnych, o wypracowanej starannie pozycji społecznej.

Autor: Roland